A Miért jó teknősnek lenni? posztunk után úgy gondoltam, úgy lenne kerek, ha erről is írnánk.
Először is, két részre kell osztani a negatívumokat. Vannak olyan hátrányok, melyek introvertált mivoltunkból fakadnak.
Egy E könnyebben ismerkedik, könnyebben teremt kapcsolatokat, ezáltal jobbak az esélyei a munkaerőpiacon, a társkeresésben, az érdekérvényesítésben, ha segítségre van szüksége, számos emberhez fordulhat. Ennek ellensúlyozásaként nekünk, I-knek könnyebb koncentrálnunk egy dologra, nem vonják el annyira a figyelmünket külső tényezők, élvezzük a „magányos hobbikat”, jól viseljük a kényszerű egyedüllétet is. Szerintem ez így kerek, a majom- és a teknőslétnek is megvannak a maga előnyei és hátrányai.
A gond ott van, hogy az introvertáltakat olyan hátrányok is érik, melyek nem feltétlenül kéne, hogy a teknős lét velejárói legyenek. Elsősorban a munkaerőpiacra gondolok. Az, hogy egy interjún kevésbé tudjuk eladni magunkat, adott, gyakorolni kell, készülni kell rá. Az viszont, hogy a munkáltatók olyan pozíciókhoz várják el, hogy „nyitott”, „csapatjátékos”, „sociable”, „outgoing”, sőt „bubbly” légy, ahol ez teljesen irreleváns, ez már a rendszer hibája. Rákerestem Magyarország legnagyobb álláskereső portálján, hogy a mai napon milyen állásokat listázott ki, ahol elvárás, hogy csapatjátékos légy. Java fejlesztő, Külkereskedelmi ügyintéző, Szerszámkarbantartó technikus, Pénzügyi munkatárs, Űripari tervezőmérnök, Eladó, Rendszermérnök, Könyvelő, Termelési kontroller, Titkárnő, Laboráns, Tehergépjármű vezető, Raktárvezető, Bérszámfejtési adminisztrátor…, összesen 120 találat. Ebből nyilván van, ahol indokolt, egy eladó vagy ügyintéző, jó, ha nyitott személyiség. A laboránsnál vagy a szerszámkarbantartó technikusnál már vannak kétségeim, miért is szükséges annak lenni. Brit oldalakon eddig a legemlékezetesebb, amibe belefutottam, az az „outgoing and energetic” temetkezési ügyintéző volt.
Az a véleményem, hogy introvertáltnak lenni alapjában véve pontosan ugyanolyan jó vagy rossz lenne, mint extrovertáltnak. A rendszer viszont ellenünk dolgozik, és a második részben felsorolt hátrányokat jó lenne kiküszöbölni, hogy nyugodtan élvezhessük introvertált mivoltunkat.